4 + 4 dôvody, prečo (ne) vyraziť na hudobný festival Hrady CZ

Putovné festival Hrady CZ sa prehupol do druhej polovice. Čo vám na zostávajúcich zastávkach akciu spríjemní a čo vás naopak zrejme rozladí?

+ Čechy krásne, Slovensko moje
Jeden z najsilnejších argumentov, prečo na akciu vážiť cestu, nájdete už v jej názve. Len máloktorý domáci festival sa môže chváliť atraktívnejším prostredím než Hrady CZ. Scenérie piatich českých a troch moravských hradov, u ktorých sa open-air počas prázdnin vystrieda, dodáva hudobnému zážitku (najmä pri západe slnka) na romantickosti. Niektoré lokality sa síce kvôli rastúcemu záujmu divákov a tým aj nutnosti zväčšiť areál museli presunúť ďalej od hradu, jedinečná atmosféra sa však zatiaľ nevytratila.

– Risk je / nie je zisk
Vízia usporiadateľov, ako robiť úspešný festival, je nekomplikovaná a čitateľná: každý rok pozvať špičku českého a slovenského popu a rocku, ako sú Chinaski, Mandrage, Tomáš Klus alebo Anna K. Jasne nastavená stratégie postaviť line-up na osvedčených a populárnych menách, ktorá na nás celoročne útočia z celoplošných rádií a popredných priečok viac či menej pochybných ankiet, sa festivalovému tímu evidentne vypláca. Iste, fanúšikov, ktorých záujem o hudbu začína a končí práve u vyššie spomínaných umelcov, je u nás stále dosť. Ak však radi objavujete nové mená, téhle akciu sa radšej zďaleka vyhnite

+ Nielen hudbou žije festivalový človek
Organizátorom sa podarilo zariadiť pre návštevníkov festivalu voľný vstup na prehliadkovej trasy jednotlivých hradov. Táto možnosť síce platí len v sobotu, aj tak ponúka kultúrne rozptýlenie a v prípade horúceho počasia tiež príjemné ochladenie medzi chladnými múrmi. Na Švihov využilo sprievodkyňa hradu túto možnosť niekoľko stoviek ľudí a všetky sobotňajšej prehliadky hlásili plno. Na tomto hrade dokonca krátko pred termínom festivalu organizovali svadbu páru, ktorý sa zoznámil na jednom z predchádzajúcich ročníkov festivalu práve na Švihov …

– Moja jediný prianie je opakovanie. Alebo nie?
Kým text piesne Opakovanie z dielne Tata Bojs “Moja jediný želanie je opakovanie” je nadsázka a zábava, skoro až obsesivní opakovaní dramaturgie Hradov CZ príliš zábavné nie je. Stačí sa totiž pozrieť niekoľko rokov naspäť a zistíte, že v line-upu sa točí stále tá istá mená. Vari u nás nie sú od Aše po Jablunkov viac než dva tucty kapiel?

+ Na karneval nemusíte do Ria
Predveďte svoju nápaditosť a vyrobte si masku! Dostanete darček, môžete si zaexhibovat na pódiu a treba vyhráte niektorú z cien. Obľúbená a tradičné festivalová kratochvíle sa odohráva vždy v piatok večer.

– Odpočinok, potom až muzika
Ak by sa volil titul “najlenivejší festival”, Hrady CZ by veľmi pravdepodobne obsadili jednu z horných priečok. Stačí sa počas dňa rozhliadnuť po areáli – okrem stoviek najaktívnejších fans, ktorí vydávajú energiu pred pódiom, je väčšina návštevníkov rozosiata po areáli na dekách, hrá karty, číta si alebo spí. Prinajmenšom popoludňajšie sety tak pôsobí, ako by sa sem jazdilo v prvom rade oddýchnuť a muzika bola k tejto nenáročnej činnosti obyčajnou kulisou. Tento fakt potvrdzuje aj Honza z Vodňany, respondent na prednosti a slabiny festivalu: “Štvú ma ľudia. Neviem, čo tu robia, ale vôbec to nevyzerá, že prišli na hudobný festival. “

+ Pohodlie v areáli
Mnoho návštevníkov vyzdvihuje pohodlné riešenie festivalovej plochy. Dve pódia vedľa seba znamenajú úsporu času, ktorý nemusíte tráviť prechádzaním medzi pódiami, ako je to bežné inde. (Nielen) na Švihov taktiež svahovitý terén zabezpečuje pohodlný výhľad z akéhokoľvek miesta v areáli. Pohoda a pohodlie ako pozitívne aspekty zaznievali často aj z úst divákov. Jednu zo svetlých stránok festivalu dopĺňa Dan zo Strakoníc: “Je tu celkom čisto, často tú chodia usporiadatelia a zbierajú odpadky.”

– Voda? netreba
Medzi obligátnymi náreky nad čistotou toi-toiek boli tento rok na Švihov počuť aj sťažnosti na nedostatočné zásobenie štandardného stanového mestečka vodou. “Vstali sme v deväť, išli sme si pre vodu na vyčistenie zubov a ten obrie barel bol Prázdnej. Tak sme si chceli skočiť pre vodu len do téglika do VIP hradného kempu a tam nás vôbec nepustili, “podelila sa o nepríjemné sobotňajšej prebudení Bára z Českých Budějovíc. Honza z Kdyně pri Domažliciach si ďalej posťažoval na malý a neprehľadne riešený priestor pre stanové mestečko.

Posted in: Uncategorized