Na Bodies radšej nechajte deti doma

Autori exhibície mŕtvych tiel hovorí o vzdelávaní, odporcovia zas o neetické zarábaní na bez objasnenie otázky, odkiaľ tieto ľudské ostatky pochádza. Pražská výstava Body the Exhibition aj po desiatich rokoch vzbudzuje silné kontroverzné reakcie. Organizácia Ľudské práva bez hraníc teraz rozoslala zhruba 1500 školám list, v ktorom varuje, že telá možno patrí čínskym politickým väzňom. A pridávajú sa k nim aj lekári, politici či právnici. “Celé je to umelo vytvorená kampaň,” bráni sa usporiadatelia.

Odhaľte tajomstvo ľudského tela, lákajú autori exhibície Body The Exhibition konajúce sa od minulej stredy v pražských Holešoviciach. Do Česka doputovala z Las Vegas. “Výstava prevedie svojich návštevníkov fascinujúcim svetom nášho tela a umožní im detailný pohľad hlboko pod kožu od hlavy až k päte,” sľubujú usporiadatelia na reklamných plagátoch i na internete.

Diváci si môžu detailne prezrieť napríklad kostrový systém, svalstvo, reprodukčné orgány, dýchacie orgány či krvný obeh ľudského tela. Všetko pochádza zo skutočných ľudských tiel.

Spor kvôli pôvodu tiel


Nevšedný pohľad na ľudský organizmus vo výstavných priestoroch však už od roku 2007, kedy sa v Česku výstava objavila prvýkrát, sprevádza kontroverzné reakcie zo strany odbornej i laickej verejnosti.

METÓDA plastinace:
Exponáty vznikajú metódou plastinace. Tá konzervuje telo za použitia tekutej silikónovej gumy, ktorá nahradí v ľudskom tkanive tekutiny, a zastavuje tak prirodzený proces rozkladu.

Metódu priniesol nemecký anatóm Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po svete putuje niekoľko podobných výstav.

Pár dní pred začatím Body The Exhibition v Holešoviciach vznikla výzva, ktorá upozorňuje na údajne sporný pôvod tiel a etická riziká spojené s návštevou výstavy. “Myslíme si, že by školy nemali žiakov brať na takú výstavu,” hovorí pre server Lidovky.cz členka organizácie Ľudské práva bez hraníc Veronika Sunová. S kolegami preto spísali otvorený list, ktorý rozoslali 1500 základným a stredným školám. V ňom zhŕňajú všetky nimi zozbierané informácie, ktoré považujú za otrasné.

Okrem toho spísali tiež petíciu. “Spoločnosť, ktorá stojí za tohtoročný výstavou, má sídlo v Las Vegas v USA, ale vystavovaná telá naďalej pochádzajú z Číny. Českí usporiadatelia výstavy však stále nemajú k dispozícii písomný súhlas darcov tiel ani ich príbuzných, “uvádzajú odporcovia výstavy s tým, že celú záležitosť považujú za alarmujúce.

Môže ísť o čínskej disidentov, varujú odporcovia


“Zdrojom tiel a orgánov pre tieto výstavy sú podľa organizátorov čínskej lekárskej univerzity. Tieto univerzity však získavajú tela od čínskej polície, väzníc a súdov, ktoré sú riadené komunistickou stranou, a medzi telami teda môžu veľmi pravdepodobne byť aj osoby nepohodlné režimu, “zdôvodňujú svoj negatívny postoj.

Usporiadatelia výstavy sa ale od tejto kritiky výrazne dištancujú. “Celé je to umelo vytvorená kampaň s cieľom zviditeľniť sa na našej vzdelávacej výstave,” napísala hovorkyňa spoločnosti JVS Group Květa Havelková.

Doklady dokazujúce totožnosť tiel ale nezverejnila. “Sme viazaní medzinárodnými zmluvami, ktoré nás zaväzujú k mlčanlivosti,” oznámila Havelková a dodala, že výstava neodporuje zákonným predpisom. “A to ako na území Slovenskej republiky, tak v USA, odkiaľ sme ju zapožičali. Preto je z našej strany akákoľvek kritika zo strán jednotlivcov alebo organizácií neopodstatnená. “

Lenže práve tým si autori petície a kritici výstavy nie sú tak úplne istí a v tejto súvislosti spomínajú občiansky zákonník. Oháňa sa aj návrhom novely zákona o pohrebníctve. “Je zakázané ukladať a vystavovať nakonzervovanie alebo nabalzamovaná ľudské telá najmä za komerčným účelom, pokiaľ s tým zosnulý za svojho života nesúhlasil,” citujú autori petície zo snemovniho tlače, ktorý je aktuálne rokuje. “Výstava končí pár dní pred platnosťou zákona, ale bolo by etické súhlasy doložiť, pokiaľ existujú,” píše vo výzve Sunová a jej kolegovia.

Sťažujú sa potom aj na samotný fakt, že sú plastinovaná mŕtve telá, vrátane orgánov, vystavovaná za komerčným účelom. “Česká republika je účastná Dohovoru Rady Európy proti obchodovaniu s ľudskými orgánmi. Ak sa tvorcovia výstavy obohacujú na vystavovanie odňatých orgánov, Česká republika by nemala kultúrno podobné aktivity podporovať, “kritizujú autormi výstavy.
Nie sú jediní, kto proti výstave hlasno broja. So začatím pražskej výstavy 22. februára sa totiž vášnivá diskusia, ktorá prebiehala už pred desiatimi rokmi, rozhorela nanovo. A otvorenie brán výstavné haly sprevádzali i vonkajšie protesty.

Rieši sa najmä právna otázka. Ministerstvo pre miestny rozvoj, do ktorého gescie spadá pohrebníctvo a nakladanie s ľudskými ostatkami, uvádza, že je potrebné vychádzať z občianskeho zákonníka. “Ten stanovuje, že mŕtve ľudské telo sa nikdy nestane exponátom, teda vecí v právnom zmysle. Ani počas výstavy. Ide o ustanovenie § 493 Občianskeho zákonníka, ktoré nepripúšťa žiadnu výnimku, “hovorí hovorca rezortu Vilém Frček.

Jedným dychom ale dodáva: “Pri doterajšie špeciálne zákonnej úprave pohrebníctve však nie sú podľa nášho názoru vytvoriť právne podmienky potrebné pre účinné uplatnenie sťažností vedúcich k zákazu alebo obmedzeniu konania obdobných výstav.”

To by mohla vyriešiť novela zákona o pohrebníctve, ktorú práve ministerstvo vedené Karlou Šlechtová (ANO) pripravilo. “Vystavovať nabalzamovaná mŕtve ľudské telá po prijatí tohto vládneho návrhu novely zákona o pohrebníctve nebude dovolenke bez informovaného súhlasu týchto vystavovaných osôb za ich života. Vystavovateľmi pri porušení tejto povinnosti hrozí administratívne trest, “vysvetľuje Frček s tým, že s účinnosťou novej právnej úpravy sa počíta na jeseň roku 2017.

K protestom sa opakovane pridala napríklad Česká anatomická spoločnosť. Jej predseda Ondřej Naňka na adresu autorov výstavy odkázal: “Česká legislatíva jednoznačne vylučuje použitie tela zomrelého ako zdroja finančného prospechu fyzických alebo právnických osôb.”

Voči usporiadateľom sa vymedzila aj organizácie Liga ľudských práv združujúca právnikov či mestská časť Praha 7, na území ktorej sa akcia koná. Jej zastupiteľ Jan Čižinská odmietol akciu udeliť záštitu. “Nemám nič proti pitve, ale protestujem proti predávanie lístkov na pitvu. Nemám nič proti výskumu alebo používanie pozostatkov vo vzdelávaní, ale mám problém s tým, keď je to za peniaze. V praxi táto akcia vzbudzuje senzáciu práve preto, že tam sú vystavené ľudské telá. Keby to bola plastová tela, tak je to niečo iné, “vysvetlil svoj odmietavý postoj.

Tým výpočet kritikov nekončí. O kontroverziu spojené s výstavou Body The Exhibiton svedčí aj vyjadrenie prezidenta Českej lekárskej komory. “Podľa môjho názoru nejde o nič iné než o kolotočovú atrakciu. Vedomie, že si prezerá telá kedysi živých ľudí, vzbudzuje u časti návštevníkov pocity, mrazenie v chrbte ‘, čo zvyšuje komerčné atraktivitu výstavy. Ak by nešlo o peniaze, ale o popularizáciu vedy a vzdelávania, stačili by plastové modely, prípadne 3D animácie, “povedal Milan Kubek.

O pôvode preparátov ale nemá informácie. “Považoval by som však za samozrejmé, že organizátori výstavy sú schopní jednoznačne doložiť, že ide o telá dobrovoľných darcov, ktorí boli informovaní o plánovanom spôsobe využitia svojich pozostatkov. V opačnom prípade by samozrejme nemala byť výstava v demokratickej krajine povolená, “povedal ďalej prezident komory. Už v minulosti sa proti výstave postavili aj niektorí členovia KDU-ČSL.

Predaj celého tela za 1,7 milióna korún


Exponáty vznikajú metódou plastinace. Tá konzervuje telo za použitia tekutej silikónovej gumy, ktorá nahradí v ľudskom tkanive tekutiny, a zastavuje tak prirodzený proces rozkladu. Metóda kontroverzného nemeckého preparátor mŕtvol Gunthera von Hagens, ktorý je známy výstavami tiel naaranžovaných do rôznych pozícií, vyvolala už v roku 2010 kritiku.

Vtedy totiž Hagens predstavil svoj plán, že začne predávať ľudské mŕtvoly na internete. Jeho zámer hojne kritizovali nemeckí biskupi. Označili ho za neetický. Vynálezca metódy plastinace ponúkal celé telo iba vedcom a lekárom, a to za 69 615 eur (1,7 milióna korún), torzo za 56 644 eur (1,4 milióna korún) a hlavu za 22 015 eur (540 tisíc korún).

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/mrtva-tela-na-vystave-neukazujte-zakum-mohou-byt-cinskych-veznu-vyzvali-odpurci-1500-skol.A170224_171030_ln_domov_sk

Posted in: Uncategorized