Najstarší slovenský festival je Art Film Fest

Art Film Fest je najstarším slovenským festivalom. Jeho vznik inicioval filmový Peter Hledík, ktorý je jeho umeleckým riaditeľom. Prvý ročník sa uskutočnil 14. júna 1993 v Trenčianskych Tepliciach. Premietalo sa iba v jednom kine s kapacitou dvesto divákov. Neskôr sa rozšíril aj na Trenčín. V roku 2009  ho navštívilo až 25 tisíc divákov. Od  roku 2016 sa festival koná v Košiciach. Divákom ponúka populárne známe filmy aj neznámu produkciu.  Festival má aj sprievodný program zameraný na hudbu, výtvarné umenie,  prednášky a diskusie. Každoročne privíta desiatky filmového sveta zo Slovenska aj zahraničia.

„Práve na začiatku 90. rokov zanikali filmové štúdiá na Kolibe, rapídne ubúdali finančné prostriedky na slovenskú kinematografiu a filmy sa prestali nakrúcať. Artfilm chcel teda suplovať živú kinematografiu,“ povedal Heldík.

Tento rok sa uskutoční od 19 do 27. júna už 28. ročník. Program ponúkne najnovšie filmy so svetovej kinematografie aj slovenské diela.  Bude mať dve súťažné sekcie: Medzinárodná súťaž hraných filmov a medzinárodná súťaž krátkych filmov je určená krátkometrážnej tvorbe všetkých žánrov.

Porota Medzinárodnej súťaže hraných filmov udeľuje ceny Modrého anjela za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepší ženský herecký výkon, najlepší mužský herecký výkon.

Prihlasovanie filmov do súťažných sekcií 28.ročníka  organizátori spustili 20. januára.

Posted in: Uncategorized